A kutya és macska bőrbetegségek nagyon sokszor összetett kóroktannal rendelkező kórképek, így a pontos diagnózis felállításához több lépcsős kiegészítő vizsgálatokra van szükségünk.
Az állatorvosi bőrgyógyászat területén tevékenykedő állatorvos adott esetet mindig komplexen lát, hiszen több, bőrt is érintő megbetegedés hátterében egyéb szervek vagy szervrendszerek betegségei állnak és a bőrgyógyászati probléma annak következtében, másodlagosan alakul ki.
Az állatorvosi bőrgyógyászati eseteknél figyelembe kell venni, hogy adott bőrtünet nagyon sok betegségben előfordulhat, ugyanakkor egy betegségnek sokféle bőrtünete és megjelenési formája lehet. Ebből adódik, hogy kizárólagosan látvány alapján nagyon ritkán tudunk diagnózist felállítani.
Egy bőrgyógyászati vizsgálat általában hosszadalmas, akár órákig tartó procedúra, mely során különösen fontos a minden apró részletre kiterjedő kórelőzmény felvétel.
A jelen állapotot nagyban befolyásolják a korábbi terápiás beavatkozások, így kérjük minden állatorvosi kezelésről hozzák magukkal a kapott kórlapokat illetve laboratóriumi vizsgálatot dokumentációját.
Kiegészítő vizsgálatokra általában szükségünk van. Legegyszerűbb módja a lenyomati citológia, melyet szinte minden bőrgyógyászati esetnél elvégzünk helyben. Ezen kívül, amennyiben a fizikális vizsgálat vagy a kórelőzmény alapján indokolttá válik, úgy bőrkaparék vizsgálatot is végzünk. A legtöbb bőrbetegséget azonban bioptátum kórszövettani vizsgálata alapján diagnosztizálunk, melynek során egy apró bőr darabkát metszünk ki az érintett területről. A felsoroltakon kívül egyes esetekben szükség van a vér és vizelet laboratóriumi elemzésére is.
A kutyák és macskák bőrét érintő megbetegedések sok esetben krónikus, visszatérő jellegű problémák, mely élethosszig tartó menedzselést igényelnek. Ezekben az esetekben különösen fontos a pontos diagnózisra alapozott terápia és rendszeres kontroll vizsgálatok.